Hodnota růstu nových úvěrů v Číně by měla být varovným signálem. Ve druhé největší ekonomice světa přibylo jen za minulý měsíc nových úvěrů v hodnotě 8,6 bilionu korun. Nárůst tak značně překonal odhady analytiků ve výši 5,2 bilionu korun. Je to známka toho, že vláda upřednostňuje růst domácího HDP před krocením dluhů.
„Situace v Číně se nápadně podobá té v USA během finanční krize v letech 2007-2008. Růst byl podobně poháněn úvěrovou expanzí,“ řekl Soros.
Soros se nedávno dostal do verbálního sporu s čínskou vládou kvůli svému vyjádření na Ekonomickém fóru v Davosu, kde uvedl, že sází proti asijským měnám, protože tvrdé přistání Číny je prakticky nevyhnutelné.
Prudký nárůst nových úvěrů pomohl realitnímu sektoru a umožnil tím čínské ekonomice dosáhnout lepšího výkonu. Ceny nemovitostí ve velkých čínských městech však prudce vzrostly. Například v Šenčenu se za poslední rok ceny nových bytů zvýšily o 62 %.
„Ačkoli je čínský realitní sektor v bublině, může se ještě nějakou dobu udržet nad vodou. Podobně tomu bylo ve Spojených státech v letech 2005-2006,“ dodal Soros.
Autor: Redakce Zlato.cz
Zdroj: Bloomberg
Foto: Shutterstock
ČTĚTE DÁL:
Firemní dluhopisy otřásají Čínou
Brazílii před olympiádou sužují ekonomické potíže