Zlato (oz) / USD
2 756,69
1,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Fairphone 2: Cesta zlata

Chytré telefony obsahují různé nerosty včetně zlata, které se kvůli vynikající vodivosti používají v plošných spojích a v konektorech. Zlato ovšem není jen v telefonech, ale využívá se v mnoha dalších přístrojích spotřební elektroniky. Podle odborných zdrojů je elektronický průmysl třetím největším spotřebitelem zlata na světě.

fairphoneSmartphone obsahuje asi 30 mg zlata. Ale cesta, kterou cestuje zlato z dolu do telefonů nebo jiných zařízení je často problematická. Proto si skupina nizozemských nadšenců řekla, že podobně jako u kávy, tabáku a některých dalších produktů z rozvojových zemí, učiní přítrž masové produkci smartphonů s minimálním ohledem na zdraví a práva zaměstnanců.

Nizozemci navrhli vlastní chytrý telefon Fairphone 2, jenž je údajně vyroben výlučně ze surovin a komponent získávaných a vyráběných za férových podmínek a za férové tržní ceny. To znamená, že ručí za to, že při výrobě jejich smartphonů nejsou porušována lidská práva a suroviny nepocházejí ze zemí, kde se za nerostné zdroje nakupují například zbraně.

Složitá cesta

„Z hlediska těžby byly naší prioritou čtyři konfliktní minerály: cín, tantal, wolfram a zlato. Jakmile jsme začali věnovat dodavatelskému řetězci zlata, rozhodli jsme se vytvořit pilotní projekt na podporu férového obchodu se zlatem pro Fairphone 2,“ uvedl nizozemský výrobce fairphonů.

Zlato pro zajistili nizozemci u peruánské firmy Minera Sotrami, jež zaměstnává 260 horníků a pět inženýrů, kteří spravují důl a zpracovatelský závod. Zlato z Peru splňuje FairTrade standard, což znamená, že přísné sociální, ekonomické a ekologické předpisy včetně politiky pro ochranu dětí. Kromě toho je horníkům zaručena férová minimální cena a prémie, která pomáhá oblasti udržitelného rozvoje pro komunitu 500 rodin.

Telefon obsahuje asi 30 mg zlata, z nichž 6-9 mg se nachází na desce s plošnými spoji. Zlato se aplikuje pokovením, což znamená, že se části desek s plošnými spoji se ponoří do kapalného roztoku, který obsahuje zlato. Krystaly zlaté soli, z níž se roztok vyrábí, dodává čínská firma Žaojin Kanfort. I po této stopě bylo nutné jít.

Z Peru tedy zlato putuje do Valcambi, hlavní rafinerie ve Švýcarsku, která je držitelem licence ke zpracování Fairtrade zlata. Zlato pak míří do pobočky Žaojin Kanfortu v Hongkongu, odkud se odváží do závodu na zpracování soli v čínském Jantai. Tam se ale certifikované zlato smísí se zlatem z jiných zdrojů a konečným produktem jsou krystaly soli férového zlata.

Myšlenka nestačí

Na 100 tisíc desek je potřeba zhruba 100 gramů zlata, což znamená, že i další výrobci telefonů tak získali férové zlato, protože fairphonů se vyrobilo zatím jen 25 tisíc. Po stránce hardware jde o telefon nižší střední třídy, zatímco cena kolem devíti tisíc korun náleží k vyšší střední třídě. Zdá se, že jde o záležitost pouze pro ekology a fajnšmekry.

„Jsem obecně příznivcem FairTrade filozofie, ale tady mi to přijde opravdu nesplnitelné. To by si museli prakticky vše vyrábět sami.“

„Myšlenka není vůbec špatná, ale zabíjí to cena.“

„Proč bych kupoval fairtrade výrobek, který je ve většině případů dražsí než výrobek bez této nálepky. Lidé kteří se snaží prosazovat lidská práva možná zajásají ale tímhle se svět nespasí.“

„To stejné, jako bio. Myšlenka pěkná, výsledek pochybný,“ ozvalo se v diskusi na webových stránkách svetandroida.cz.

Autor: Rudolf Marek
Zdroj: www.fairphone.com, svetandroida.cz

ČTĚTE DÁL:
Komentář: Makléři nenávidí zlato
ECB přestane vydávat bankovky o hodnotě 500 eur

Další z kategorie Články