
„Z ekonomického hlediska to bude špatná zpráva, jak pro Spojené království, tak i pro svět, nejen pro Evropu,“ řekl šéf Elysejského paláce novinářům po skončení dnešního jednání G7 v japonské Ise-Šimě. Pokud se Britové v plebiscitu 23. června rozhodnou pro odchod z unie, přinese to podle Hollandea výrazné přesuny kapitálu a dalších ekonomických aktivit, z čehož určitě nebude profitovat Británie ani Evropa.
Lídři velkých světových ekonomik dnes přijali prohlášení, podle něhož může brexit představovat „nové vážné riziko pro růst světové ekonomiky“.
Stoupenci odchodu Británie z evropské osmadvacítky argumentují mimo jiné tím, že bez nařízení Bruselu by mohla Británie lépe regulovat počet přistěhovalců z členských zemí. Podle čtvrtečních údajů britských úřadů loni do země přišlo 330.000 imigrantů, což je druhý nejvyšší počet od roku 1975, kdy se v zemi tyto statistiky vedou.
„Jsme v situaci, kdy již několik let britská ekonomika roste a v rámci EU vytváří pracovní místa, což je podle mě jedna z příčin těchto statistik,“ řekl po dnešním jednání novinářům Cameron, který se obává, že vysoký počet imigrantů může posílit tábor zastánců vystoupení země z unie. „Situace se začíná měnit, protože další evropské ekonomiky začínají růst,“ dal najevo naději na změnu.
(ČTK)