
V otevřeném dopisu adresovaném šéfovi ECB Mariovi Draghimu vyzývá 18 europoslanců z řad sociálních demokratů, zelených a frakce evropské levice, aby banka takzvané vrtulníkové peníze zvážila „jako možné řešení pro podporu hospodářského vývoje“.
Šéf parlamentní frakce zelených a jeden ze signatářů dopisu Philippe Lamberts listu řekl, že použití vrtulníkových peněz by mohlo být smysluplnější než nynější kvantitativní uvolňování měnové politiky ECB zahrnující rozsáhlé nákupy dluhopisů.
„Potřebujeme, aby peníze proudily přímo do ekonomiky,“ uvedl německý levicový europoslanec Fabio de Masi. „Vrtulníkové peníze pro domácnosti s nízkými příjmy by určitě fungovaly,“ dodal.
Přední světový dluhopisový fond Pimco nicméně koncem března vyzval centrální banky, aby o tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem neuvažovaly. Varoval, že vrtulníkové peníze by mohly vyvolat hyperinflaci. Fond upozornil, že podle jeho výzkumů byla podobná metoda od konce 18. století použita v 56 případech, od Francie v roce 1795 až po Zimbabwe v roce 2007, a pokaždé měla velmi vážné dopady.
„Při pohledu do minulosti zjistíte, že pokaždé, když to centrální banky jen trochu zkusily, vznikla obrovská inflace,“ uvedl hlavní správce německého portfolia společnosti Pimco Andrew Bosomworth. Vrtulníkové peníze by podle něj znamenaly „krok do zcela nové fáze měnové politiky vyznačující se obrovským množstvím nejistoty“.
S myšlenkou tištění peněz a jejich rozdělování přímo lidem kdysi přišel známý ekonom Milton Friedman a přirovnal ji ke shazování peněz z vrtulníku.
(ČTK, red)