
Draghi mluvil o negativních následcích rozdílné měnové politiky, mezi něž patří výrazné fluktuace měnových kurzů a silné výchylky v kapitálových tocích, zejména v rozvíjejících se ekonomikách. „Měnová politika nevyhnutelně vytváří i destabilizující vedlejší efekty, zvláště při rozdílném vývoji ekonomického cyklu,“ citovala Draghiho agentura Reuters.
Rozvíjející se tržní ekonomiky zažily v posledních letech několik vln zesíleného kolísání měn a kapitálových toků, zejména v souvislosti se zpřísňováním měnové politiky v USA a následným odlivem dolarů z jejích trhů. To obnovilo volání po globální koordinaci měnové politiky jednotlivých zemí, což ale centrální bankéři neslyší rádi, protože to může podkopat jejich nezávislost.
Referendum, v němž Britové minulý týden hlasovali o odchodu z EU, dopadlo i na program konference v Sintře. Pořadatelé zrušili středeční panelovou diskusi šéfů ECB a centrálních bank USA a Británie poté, co účast kvůli naléhavé domácí situaci odřekl guvernér Bank of England Mark Carney a po něm i šéfka amerického Fedu Janet Yellenová.
(ČTK)