
„Po rozhodnutí britských voličů opustit EU… jsme přehodnotili náš názor na soudržnost uvnitř EU, což nyní považujeme spíše za neutrální než za pozitivní ratingový faktor,“ uvedla agentura.
Vystoupení Británie z EU by podle ní mohlo zkomplikovat rozpočtové i politické priority zbývajících 27 členských států EU, což může oslabit fiskální stabilitu celého bloku. Stabilní výhled naopak odráží stanovisko S&P, že žádný další člen už z unie neodejde.
S&P již v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie, a to o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která Británii odebrala nejvyšší možný rating AAA.
Ratingovou známku celé Evropské unie S&P naposledy snížila v prosinci 2013. Šlo tehdy o vůbec první snížení ratingu celého bloku, který tím u S&P přišel o nejvyšší známku AAA. Agentura tehdy své rozhodnutí zdůvodnila obavami o způsob financování rozpočtu. Představitelé EU však tento názor odmítli.
Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok. Krok S&P tudíž znamená, že výpůjční náklady osmadvacítky se zřejmě zvýší.
(ČTK)