
Podle serveru Worldbulletin denně riskují své životy stovky ilegálních horníků, kteří se snaží nalézt zlato a platinu v opuštěných dolech v okolí Johannesburgu. Většinou jde o nezaměstnané imigranty ze sousedních zemí.
Nelegální těžba je v Jihoafrické republice (JAR), která je významným světovým producentem zlata a platiny, dlouhodobým problémem. Přispívají k ní chudoba, nezaměstnanost, nelegální imigrace a s tím spojené kriminální aktivity.
Veškeré snahy o vyřešení tohoto problému se až dosud ukázaly být jako neefektivní. Mimo jiné proto, že jen v okolí největšího jihoafrického města Johannesburgu žije v tzv. neformálních obydlích více než milion a půl lidí a řada z nich v blízkosti opuštěných dolů. Za kapku v moři se proto dá považovat vládní kampaň před několika lety, která přinesla nové bydlení (jen) dvěma desítkám tisíců Jihoafričanů.
Poslední medializovaný případ nelegální těžby zlata v JAR ukazuje na to, jak vypadá záchrana nelegálních horníků v praxi. „Neznámý počet ilegálních horníků byl v dole uvězněn od středy (minulého týdne – pozn. red.). Z těch, co byli zachráněni, tři utekli, ostatní byli převezeni k výslechu,“ uvedl policejní mluvčí Kay Maghubele.
Další čtyři horníci byli vyproštěni v neděli. Dva z nich skončili v nemocnici, dva ve vazbě. Po jejich vyproštění ale záchranáři další pátrací práce dočasně zastavili – kvůli kouři a jedovatým zplodinám, které ze šachty vycházely.
V opuštěném zlatém dolu Langlaagte se ale i poté nacházel neupřesněný počet dalších ilegálních horníků, což přiznal mluvčí policie. Na zhruba tucet příbuzných, kteří se snažili o jejich záchranu a sami se vydali do podzemí, apeloval s poukazem na to, že „jde o riskantní krok a že mohou zemřít“.
„Nemůžeme tu sedět a čekat, až naši blízcí zemřou,“ řekl Blessing Mazibuku, jeden z příbuzných horníků, kteří po záchranné akci zůstali v dole. Některé z rodin se nechaly slyšet, že kvůli „pomalým záchranným akcím“ podstoupí to riziko a své příbuzné zachrání sami. V Jihoafrické republice je ale zakázáno vstupovat do uzavřených dolů anebo v nich těžit nebo bez vládního povolení.
(ska, red)