
Důvodem změny postavení FAÚ jsou doporučení výboru Moneyval Rady Evropy, který je součástí Finančního akčního výboru skupiny zemí G7. Podle výboru dosud FAÚ nebyl nezávislý a samostatný a neměl oddělený rozpočet od ministerstva financí.
Ředitel jako vedoucí služebního úřadu bude jmenován ministrem financí na základě výběrového řízení podle zákona o státní službě. Spolu s osamostatněním útvaru vzroste počet pracovníků FAÚ o polovinu. Dosud bylo v úřadu 42 tabulkových míst.
Finanční analytický útvar se zaměřuje zejména na boj proti praní špinavých peněz, proti financování terorismu a odhalování toků peněz spojených s korupcí. Přijímá kvůli tomu informace o podezřelých obchodech.
Evidenci skutečných majitelů firem povedou od roku 2018 rejstříkové soudy. Budou se do ní zapisovat nejen údaje o datu narození nebo bydlišti, ale třeba i o hlasovacích právech. V evidenci budou vedeny taky údaje, které budou vysvětlovat, proč je daný člověk skutečným majitelem.
Data se budou poskytovat jen kvůli vybraným trestným činům souvisejícím s praním špinavých peněz nebo s terorismem. Přístup k rejstříku budou mít například soudy, policie, zpravodajské služby a daňová správa. O výpis budou moci žádat i osoby, které budou v rejstříku zapsané.
ČTK