
Bezmála 800 let starý obřad má za cíl spočítat a ověřit pravost mincí vyražených Královskou mincovnou, jejichž počet v minulém roce přesáhl 35 000 kusů. Tradice ověřování pravosti britské měny probíhá v Síni zlatníků v centru Londýna od 31. ledna do 28. dubna.
Tradici při níž 16 porotců prověřuje, zda jsou mince správné velikosti, váhy a složení sahá až do 13. století, kdy byla zavedena za vlády Jindřicha III. Král v té době zavedl vysoké daně ve snaze financovat válku s Francií a stavbu Westminsterského opatství a potřeboval proto potvrdit sílu měny.
Tribunálu Trial of the Pyx, jak se akce oficiálně nazývá, předsedá zástupce královny, jež zároveň představuje nejdéle existující justiční funkci v Anglii a Walesu. Měření a vážení proběhne podle standardizovaných etalonů Národního úřadu pro míry a váhy. Náhodně odebrané vzorky také budou zaslány k materiálové analýze.
Porota prověří všechny oběžné mince vydané Královskou mincovnou od těch v hodnotě dvaceti pencí (v přepočtu šest korun) až po kilovou zlatou pamětní minci vyraženou k příležitosti devadesátých narozenin královny Alžběty II. v hodnotě přes 1,5 milionu korun. Letošním hlavním úkolem je prověřit novou dvanáctihrannou jednolibrovou minci, jež vstoupí v platnost 28. března a měla by být podle vyjádření mincovny „nejbezpečnější mincí světa“.
Vynesení rozsudku nad kancléřem Královské mincovny, který je technicky vzato souzen, zda správně plní své povinnosti při dohledu nad emisí královských mincí, proběhne 28. dubna, čímž se uzavře několikaměsíční mincovní verifikace.
(ska)