
Polyus skončil na burze v Londýně v roce 2015 v důsledku západních sankcí uvalených na Rusko za anexi Krymu. Do britské metropole se ruský těžař vrací v době, kdy ceny zlata celosvětově stouply o 11 procent a po prodeji deseti procent firmy čínskému konsorciu, uvedla agentura Reuters.
Ruská těžební firma nabídne v tzv. sekundární nabídce jak stávající, tak nové akcie, přičemž z jejich prodeje očekává 400 milionů dolarů (9,36 miliardy Kč). Další příjmy plynoucí z prodeje stávajících akcií půjdou ve prospěch majoritního vlastníka, jímž je rodina ruského miliardáře Sulejmana Kerimova.
Společnost, která je kotovaná na moskevské burze s tržní kapitalizací ve výši 9,9 miliardy dolarů a „free floatem“ ve výši 6,76 % (tedy akciemi, které nejsou vlastněny strategickým vlastníkem – pozn. aut.), plánuje využít výnosy z prodeje akcií na splacení některých svých dluhů a na finanční projekty.
Náklady pod 400 dolary za unci
Polyus letos v lednu získala licenci na jedno z největších světových nalezišť zlata Natalka a koncem roku se zde chystá zahájit těžbu. Firma už teď disponuje čtvrtými největšími světovými zásobami zlata a podle objemu loňské těžby byla osmá největší na světě.
Vloni společnost vytěžila 1,97 milionu uncí, což představuje meziroční nárůst o 12 procent. Ještě významnější ale je, že Polyus měl v roce 2016 při těžbě zlata rekordně nízké náklady – pouze 572 dolarů na unci (roli zde samozřejmě má pokles kurzu rublu vůči dolaru – pozn. aut.). Podle včerejšího prohlášení firmy náklady na vytěžení jedné unce zlata zůstanou pod 400 dolary. Firma rovněž zvýšila prognózy těžby na 2,4 milionu uncí v roce 2018 a 2,8 milionu o rok později.
(red)