
ECB oznámila, že i nadále očekává úrokové sazby na současných úrovních a nejméně do prosince bude pokračovat i kvantitativní uvolňování, tedy výroba peněz za něž ECB skupuje dluhopisy. Pro trhy nic nového.
Ani britské parlamentní volby nenabídly žádné zásadní turbulence díky vítězství konzervativců, takže další pozitivní zprávou bylo americké posílení dolarového indexu vůči koši šesti nejobchodovanějších měn světa.
Zpevnění dolaru ale zdraží zlato a jiné komodity spojené s touto měnou budou pro ty, kteří používají jiné měnové jednotky. „Výsledkem bude nižší poptávka po zlatě,“ konstatuje server Market Watch.
Trhy se budou řídit děním v Americe
Protože se obchodníci stejně jako veřejnost dozvěděli, že ani korektní svědectví bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho před senátní komisí ohledně snahy prezidenta Donalda Trumpa ovlivnit vyšetřování kontaktů s Rusy nepřinese mimořádnou senzaci, zaměří se jejich hlavní pozornost především na obchody a na to, jak na jejich „business“ využije zvýšení úrokových sazeb americké centrální banky v příštím týdnu.
Bezpečné komodity, jimž se daří v jádru geopolitických turbulencí, nyní nikoho nelákají, protože zejména akcie mají před sebou přinejmenším ještě jeden růstový rok. Alespoň to tvrdí ekonom Aleš Michl, stratég investičního fondu Quant, podle jehož prognózy akcie stoupají v průměru osm let, než dojde k jejich propadu.
Současné růstové období začalo v roce 2009. „Prostě už je to trochu přifouklé, ale těžko predikovat. Zítra to asi nespadne, ale je zkrátka zvýšená pravděpodobnost nějaké korekce. Do roka se fakt něco stát může,“ napsal Michl do české verze renomovaného měsíčníku Forbes.
Také americká desetiletá pokladniční poukázka zvýšila svou výnosnost na 2,15 %, což by také mohlo odloudit zájemce o zlato. Aktuální vyšší výnosy téměř všeho mají tendenci snižovat přitažlivost komodit, které tolik nevynášejí.
(rek)