
Dnešní čísla potvrdila, že česká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla v meziročním srovnání největším tempem od druhé poloviny roku 2015. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím nebyl růst HDP vyšší nejméně od druhého čtvrtletí 1996, vyplývá z údajů ČSÚ. Pro starší období nejsou data k dispozici. V letošním prvním čtvrtletí české hospodářství vzrostlo meziročně o tři procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 1,5 procenta.
K příznivému vývoji české ekonomiky ve druhém čtvrtletí přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka, uvedli statistici. Analytici očekávají solidní růst českého hospodářství i ve druhém pololetí letošního roku, za celý rok bude Česko podle nich patřit mezi země s nejrychleji rostoucí ekonomikou v EU.
Dařilo se většině odvětví
Podle ČSÚ se ve druhém čtvrtletí dařilo většině odvětví národního hospodářství. K růstu přispěl hlavně zpracovatelský průmysl tažený nejen výrobou aut, ale například i zvýšením produkce elektrických přístrojů a zařízení.
„Vedle dlouhodobě rostoucí spotřeby domácností se mezi faktory růstu domácí poptávky nově zařadila i investiční aktivita,“ uvedli statistici. Výdaje na konečnou spotřebu domácností byly vyšší mezičtvrtletně o 1,8 procenta a meziročně o 4,4 procenta. Stouply také výdaje vládních institucí. Investice směřovaly do aut, bydlení a dalších staveb, ale velmi silně rostly také do strojů a zařízení. K růstu české ekonomiky přispěly podle ČSÚ také stabilní výsledky zahraničního obchodu.
Růst byl vyšší než odhady
Růst ekonomiky byl ve druhém čtvrtletí proti odhadům České národní banky vyšší o 1,2 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové Tomáš Holub. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí podle dnešních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu stoupl meziročně o 4,7 procenta a mezičtvrtletně o 2,5 procenta.
Odchylka meziročního růstu HDP od prognózy ČNB byla způsobena vyšším příspěvkem všech výdajových složek s výjimkou spotřeby vlády. Růst spotřeby domácností zrychlil nad čtyři procenta, tedy více, než očekávala ČNB. „Robustní zvyšování spotřeby domácností přitom odráží zrychlující mzdovou dynamiky, rostoucí optimismus spotřebitelů a nadále nízké úrokové sazby,“ uvedl Holub. Naopak spotřeba vlády podle něj nečekaně zpomalila své růstové tempo.
(ČTK)