
Podkladem pro tento odhad byly čerstvě zveřejněné údaje Mezinárodního měnového fondu, které ukázaly, že centrální bankéři v červenci více zlata nakupovali, než prodávali. Metals Focus odhaduje, že čisté nákupy zlata v oficiálním sektoru v prvním pololetí činily 177 tun, což je meziročně o tři procenta méně.
Není tajemstvím, že nákupům zlata, alespoň podle oficiálních statistik, vévodí Rusko. V prvním pololetí nakoupilo 101 tun, pak v červenci dalších 14 tun, uvedl Metals Focus s poznámkou, že ve výčtu dál chybí zlatá aktivita Čínské lidové banky, jež data o nákupech zlata tradičně nezveřejňuje. Konzultační firma očekává, že vládní sektor bude udržovat v čistých nákupech (po odečtení prodaného zlata) stabilní tempo.
A jaká jsou další očekávání? Znovu se počítá s tím, že Rusko bude lídrem v navyšování zlaté devizové rezervy prostřednictvím pravidelného výkupu zlata z tamních dolů. Naproti tomu se u Číny nepředpokládá, že by vbrzku obnovila zlaté akvizice, přestože se ví, že čínská touha po diverzifikaci rezervního portfolia ve střednědobém až dlouhodobém horizontu stále trvá.
Rovněž se očekávají skromné nákupy zlata dalšími rozvíjejícími se zeměmi. Co se týče prodeje zlata z rezerv států, nepředpokládá se, že by v bilancích centrálních bank měly převažovat a dál zůstanou na historicky nejnižších úrovních.
(rek)