
Číňané snížili hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států na stejnou úroveň, jako má například Peru, Kolumbie nebo Turkmenistán. Výhled úvěrového ratingu USA je navíc negativní, což znamená, že by jej agentura mohla dál snížit.
Dagong upozornila, že rostoucí závislost ekonomického rozvoje USA na dluhu bude nadále podkopávat solventnost americké federální vlády. Soubor daňových škrtů schválený v prosinci pak státní dluh ještě zvýší. Daňové škrty podle ratingové agentury sníží zdroje pro splácení dluhu, a dále tak oslabí schopnost vlády splácet dluh.
Americké dluhopisy
Agentura Bloomberg minulý týden s odvoláním na zdroje obeznámené se situací napsala, že Čína zvažuje zpomalení či zastavení nákupů dluhopisů americké vlády. Částečně kvůli tomu, že se americké dluhopisy stávají méně atraktivní. Zpráva vyvolala nervozitu mezi investory, dolar poslala dolů, zatímco výnosy amerických dluhopisů stouply nejvýše za deset měsíců. Čína ale popřela, že by se k něčemu takovému chystala.
Snížení ratingu přichází v době, kdy se zvyšuje obchodní napětí kvůli nadměrné kapacitě výroby oceli a hliníku v Číně. Spojené státy přitom zvažují nové kroky na ochranu svých průmyslových odvětví a pracovních míst před čínským dovozem.
Obavy
Profesor ekonomie na pekingské univerzitě Christopher Balding uvedl, že krok čínské ratingové agentury nedává smysl, když se porovnávají čísla. Upozornil také, že americké ekonomice se zvlášť v poslední době daří velmi dobře.
Západní ratingové agentury sice hodnotí Spojené státy mnohem lépe, avšak i ty už vyjádřily obavy podobné těm, na které upozorňuje Dagong. I podle nich navrhované snížení daní zvýší federální deficit a dluh. Například agentura S&P varovala, že pokud se Washingtonu nepodaří vyřešit dlouhodobé fiskální otázky, mohlo by to rating USA nepříznivě ovlivnit.
(ČTK)