
Stiglitz bývá řazen k ekonomické škole takzvaných nových keynesiánců, částečně navazujících na ekonomickou teorii a závěry Johna Keynese, prosazujícího cílené státní zásahy do ekonomiky. Ty podle něj přinášejí v řadě oblastí efektivnější výsledky, než jakých by bylo dosaženo samovolným působením neregulovaných tržních mechanismů (takzvanou neviditelnou rukou trhu).
Stiglitz se narodil v Gary v americkém státě Indiana, studoval na Amherstově koleji a na Massachusettském technologickém institutu (MIT), kde také později učil. Výzkumné či pedagogické činnosti se věnoval taktéž na univerzitách v Chicagu, Cambridgi, Yale, Stanfordu, Oxfordu a Princetonu. Nyní je profesorem Kolumbijské univerzity.
Vědec, profesor a Trumpův kritik
Po odchodu z pozice hlavního ekonoma Světové banky se Stiglitz vrátil k profesi vědce a učitele. Před působením ve Světové bance vedl Radu ekonomických poradců tehdejšího prezidenta USA Billa Clintona.
I nadále se vyjadřuje k aktuálním problémům. Je například velkým kritikem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropským představitelům tento Američan radí, aby mluvili s nespokojenými občany, i když volí extremistické strany, protože jinak evropské státy skončí v čele s někým jako je Trump. Hlasitě se také vyjadřuje proti evropské měně euro, která podle něj ztroskotala.
(ČTK)