
Podle plánu by se zlato i peněžní zásoby měly přestěhovat do nového střediska Cash Center v areálu vojenské základny Camp New Amsterdam v Zeistu do konce roku 2021. Pokladna bude rovněž obstarávat třídění a distribuci bankovek. K dispozici bude rovněž analytické centrum pro vyhledávání padělků, uvedl server NL Times.
V místě se nachází také Koninklijke Marechaussee (vojenská policie), která je součástí nizozemské armády. Marechaussee již dnes hraje důležitou roli při zajišťování bezpečnosti přeprav vzácných kovů a hotovosti centrální banky.
Stáhli zlato domů
Souvisí to zřejmě s tím, že DNB upravila strategii umístění svých zlatých rezerv. Banka přesunula část zlata ze Spojených států do Nizozemska, oficiálně proto, aby dosáhla vyváženější distribuce žlutého kovu v různých lokalitách. O jak velké množství zlata šlo, DNB nesdělila, ale dá se dovodit, že zhruba o 120 tun.
Původně bylo pouze 11 % zlatých rezerv umístěno v Nizozemsku, 51 % ve Spojených státech, 20 % v Kanadě a 18 % ve Spojeném království. Podle nové strategie by 31 % zlata mělo zůstat v New Yorku a 31 % zlata v Amsterdamu, zatímco v Ottawě zůstalo uskladněno 20 % a v Londýně 18 %, informoval nizozemský server. Nizozemsko aktuálně vlastní desátý největší zlatý poklad na světě o váze 612,5 tuny. Ten tvoří 66,6 % devizových rezerv.
DNB se tak připojila k jiným centrálním bankám, které ukládají velký podíl svých zlatých rezerv ve své zemi. „Kromě vyváženější distribuce rezervy zlata v různých lokalitách to může také přispět k pozitivnímu efektu důvěry u veřejnosti,“ oznámila centrální banka. Ta posilovala svůj zlatý poklad až do sedmdesátých let především v New Yorku.
Od té doby byly provedeny další změny. Například odprodeje zlata v předchozích desetiletích nebo ukončení možnosti skladovat zlato nakupené v Austrálii v depozitářích australské centrální banky. Uzavření australských sejfů bylo důvodem, proč DNB přestěhovala v roce 2000 zlato uložené v Austrálii do Velké Británie.
(rek)