
Nelegální importy zlata vzrostly od roku 2014, kdy Japonsko zvýšilo spotřební daň z pěti na osm procent. Podle údajů ministerstva financí bylo v roce 2013 zjištěno jen 12 případů pašování, ale v roce 2014 se tento počet zvýšil na 119, v roce 2015 na 811 případů a v roce 2016 to už bylo 1347 odhalených kauz. Devadesát čtyři procenta z těchto případů se týkalo cestujících letadlem, kteří se pokusili propašovat do Japonska zlato většinou z Jižní Koreje, Hongkongu a Tchaj-wanu.
Zneklidněno nedávným nárůstem nepřihlášeného zlata Japonsko zintenzivnilo celní kontroly a plánuje ukládat pachatelům mnohem vyšší pokuty. Samo převážení zlata není nezákonné. V případě odhalení takového množství zlata, které podléhá spotřební dani, je trestem pouze doplacení daně a pokuta, maximálně 10 milionů jenů (1,96 milionu korun), což podle úřadů snižuje psychologickou bariéru obav z pašování.
Korejské turistky
Jen v samotném roce 2017 celní úřady zabavily 1159 kilogramů zlata v tržní hodnotě kolem 146 mil. Kč, což je o 23 procent míň než před rokem. Zvýšilo se však množství pokusů o pašování z Thajska a Malajsie zejména mladými ženami ve věku 20 až 30 let.
Nejčerstvější případ se ovšem týká sedmi Korejek ve věku mezi 50 a 60 lety, které se deklarovaly jako turistky. Detektory kovů na letišti v Nagoji však v jejich konečnících odhalily průhledná pouzdra se zlatem. Ve většině případů odhalených na letišti v Nagoji pachatelé ukrývali zlato nejčastěji ve spodním prádle. Server Japan Times ale poznamenává, že po zaplacení pokuty dostanou Korejky své zlato zpět.
(rek)