
Tentokrát se trhy vylekaly bezprostřední obchodní války vyhlášené americkým prezidentem Donaldem Trumpem uvalením vysokých cel na dovoz oceli a hliníku. Zlato hned pookřálo z 1302,61 dolaru za troyskou unci na 1324 dolarů, čímž vykročilo na správnou cestu, jak píše agentura Reuters, po poklesu o 0,9 procenta. Opce na nákup zlata byly ještě o dolar dražší na úrovni 1318,50 dolaru.
„Spojené státy vyhlásily obchodní tarify a ty nenechá svět bez odplaty, což by mělo být čistě záporné pro dolar a mohlo by to představovat jistou podporu pro zlato,“ usuzuje analytik INTL FCStone Edward Meir. A vskutku dolarový index, který měří dolar proti koši měn, s nimiž se nejvíc obchoduje, se snížil o 0,5 procenta na 90,233. Tím se opět vzdálil od svého šestitýdenního rekordu 90,932, jehož dosáhl ve čtvrtek.
Trump oznámil, že dovozní cla budou chránit americké výrobce a zaměstnavatele, ale nejen dolar, nýbrž i akcie na Wall Streetu ztratily z obav o potenciálně negativní dopad Trumpova kroku na největší světovou ekonomiku. Akcie v Asii v reakci na Wall Street také vystrašily makléře, protože riziko globální obchodní války se Asie silně dotýká. „Slabší akciové trhy by také mohly poskytnout důvod k nákupům drahých kovů,“ dodal Meir.
Jak to bude dál?
Největší zlatý fond obchodovaný na burze v New Yorku SPDR Gold Trust rozšířil své zlaté rezervy o 0,35 % z 831,03 tuny na 833,98 tuny za pouhý jeden den ze středy na čtvrtek.
„Trh s drahými kovy bude dál sledovat úrokové sazby a pohyby dolaru,“ řekl Reuters Dick Poon, generální ředitel společnosti Heraeus Metals Hong Kong. „Silnější dolar a vyšší úrokové sazby snižují poptávku po neúročeném zlatu, protože kov se stává dražší pro držitele jiných měn.“ Tedy i české koruny.
Technický analytik agentury Reuters Wang Tao jako chameleon proměnil předchozí strašení z propadu ceny zlata na optimistickou prognózu v rozsahu 1325 dolarů – 1332 dolarů za unci.
(rek)