
Hračkářství Toys R Us požádalo o ochranu před věřiteli loni v září. Uzavření obchodů znamená velkou ránu pro stovky výrobců hraček, kteří prodávali své produkty právě v obchodech firmy v USA. Týká se to například firem Mattel, Hasbro či Lego.
„Je to nesmírně smutný den pro nás, ale také pro miliony dětí a rodin, kterým jsme sloužili posledních 70 let,“ prohlásil Brandon.
Firma upřesnila, že požádala o povolení zlikvidovat zásoby v 735 obchodech v USA. Dlužníci očekávají, že tento prodej bude dokončen do konce letošního roku. Firma rovněž jedná o prodeji některých obchodů v USA a také v Kanadě. Zhruba pětinu prodejen již firma uzavřela.
Společnost má po celém světě kolem 1600 obchodů. Brandon také řekl, že v Británii skončí všechny pobočky firmy. Některé aktivity v Asii a v Evropě, včetně Německa, Rakouska a Švýcarska, čeká reorganizace a prodej. K likvidaci firma přistoupí zřejmě v Rakousku, Francii, Polsku, Portugalsku a ve Španělsku.
Nové trendy
Podnik doplatil na nové trendy v hračkářském odvětví, kdy zákazníci začali upřednostňovat nákupy v internetovém obchodě Amazon a děti si žádají spíše elektroniku než klasické hračky. Společnosti se nedařilo zvyšovat tržby a dostala se do problémů se splácením dluhu. Nejprve se snažila podnikání udržet, ale protože neměla jasný plán reorganizace, věřitelé se nakonec rozhodli, že dají přednost uzavření obchodů a získání peněz z prodeje zboží, uvedla agentura Reuters.
Potíže hračkářství Toys R Us odrážejí problémy i dalších kamenných maloobchodů v USA, které musejí zavírat a propouštět. V loňském roce v USA zavřelo více než 8000 obchodů, což je téměř dvojnásobek ročního průměru v předchozím desetiletí, uvedla Mezinárodní rada nákupních center.
(ČTK)