
Podle dat Mezinárodního měnového fondu (MMF) by měla Venezuela mít ke konci minulého roku 187,6 tuny zlata a měly by tvořit 76,7 procenta devizových rezerv. Na začátku roku to dle MMF mělo být 188,9 tuny zlata, tedy by mělo jít o snížení o 1,2 tuny. Reuters však přichází s údajem 161,7 tuny zlata, což by znamenalo pokles zlatých rezerv o 27,2 tuny čili o 16 procent. I tak Venezuela stojí na žebříčku zlatem zajištěných států na 25. místě.
Určování ceny zlata v účetnictví centrálních bank je tradičně velmi konzervativní a bývá hluboko pod aktuální hodnotou žlutého kovu. Centrální banka Venezuely ocenila unci zlata ve svých rezervách na 1272,42 dolaru na konci roku 2016 a na konci loňského roku na 1271,03 dolaru, zatímco aktuální cena je zhruba o 40 dolarů vyšší.
Krize
Propad zlatých devizových rezerv vychází z neutěšené ekonomické krize v zemi. Miliony lidí tam trpí nedostatkem potravin a léčiv. Vláda se proto snaží zajistit alespoň minimální fungování státu prodejem zlata. Z výtěžku sanuje dovoz základních produktů.
Venezuelská centrální banka začala vyměňovat své zlato za tvrdou měnu, aby získala likviditu na omezení dopadů velké hospodářské krize už v roce 2014. Loni v říjnu přistoupila k výměně zlata za peníze v hodnotě 1,7 miliardy dolarů s německou Deutsche Bank.
Těžba
Složitou otázkou je, kolik zlata se v zemi ročně vytěží. Podle agentury Prensa Latina měla centrální banka loni v prosinci obdržet 8,5 tuny zlata. Server 24hgold, který má přehled roční těžby od roku 1942, kdy se vytěžilo rekordních 36 tun zlata, však v letech 2015 a 2016 uvádí produkci ve výši půl tuny zlata ročně.
Z tabulky lze vysledovat obrovské výkyvy v produkci. Například v roce 1997 se mělo vytěžit 22 tun zlata, o rok později jenom šest tun. Vůbec nejméně se vyprodukovalo v roce 1972, kdy se mělo jednat o pouhých 18,5 kilogramů zlata.
Gangy
Velký problém je ilegální těžba zlata. Ve válce gangů jsou desítky mrtvých ročně a stejně nemilosrdně zasahuje i armáda proti gangům. Venezuela dokonce zřídila speciální vojenské jednotky k ochraně svých zdrojů zlata. Agentura Asociated Press například letos v únoru přinesla informaci, že po střetu s bezpečnostními silami bylo u nelegálního zlatého dolu zabito 18 lidí.
Jednalo se o nejhorší incident od roku 2016, kdy byl nalezen hromadný hrob se 17 mrtvými údajně zavražděnými kriminálním gangem. Již dříve Associated Press přinesla zprávu, že došlo ke konfrontaci mezi ozbrojeným gangem, který ohrožoval horníky, a armádou.
(rek)