
Od února je vyšetřován guvernér lotyšské centrální banky Ilmárs Rimšévičs pro podezření z úplatkářství a praní špinavých peněz. Ve stejné době obvinily Spojené státy ABLV Bank, třetí největší banku v Lotyšsku, z finančních machinací a z porušování sankcí proti severokorejskému režimu.
Rasmussen ve svém dopise, který poslal minulý týden, uvedl, že zpráva amerického ministerstva financí zpochybnila pokrok, kterého bylo při ozdravování lotyšského bankovního sektoru dosaženo. Za situace, kdy se objevují zprávy o korupci v řadách představitelů Lotyšska, je podle něj jediným způsobem, jak obnovit jeho důvěryhodnost, ustavení mezinárodní expertní skupiny. Členy skupiny by měli být odborníci z předních západních institucí, jako je Evropská centrální banka a ministerstvo financí USA.
Lotyšsko, které je členem Evropské unie a NATO, je bankovními skandály poznamenáno už roky. Stalo se centrem mezinárodního bankovnictví, přičemž bankovní vklady pocházejí ze značné části od zahraničních klientů, zejména z Ruska a z Ukrajiny. Zhruba 40 procent všech vkladů v Lotyšsku je od nerezidentů a mezinárodní organizace už dlouho varují, že část těchto peněz pochází z trestné činnosti.
(ČTK)