
Analytici obecně vidí příčinu zastavení růstu ceny zlata hlavně ve zveřejněných „Minutách“ Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) americké centrální banky, který rozhoduje o úrokových sazbách. Minuty jsou zveřejněním podrobného zápisu z jejich jednání s třítýdenním zpožděním a trhy na ně okamžitě reagují.
Z Minut vyplynulo, že lze očekávat rychlejší tempo zvyšování základních úrokových sazeb, že americko-čínská obchodní bitva nebude mít významný dopad na domácí ekonomiku, která by měla v následujících dvou letech růst. „Ačkoli se žlutý kov může nacházet v rizikovém prostředí s vysokou úrokovou sazbou, ztráty by mohly být omezeny právě obavami z jiných rizik,“ okomentoval situaci Lukman Otunuga.
O jaká rizika jde, napsal deník New York Times. Je tu například obava z horších příjmů farmářů v důsledku obchodní války s Čínou nebo z dopadu razantního snížení daní na státní rozpočet. Na druhé straně FOMC vyjádřil zvýšenou důvěru v sílu ekonomického oživení země.
„Členové měnového výboru se nedomnívají, že cla na ocel a hliník by mohla mít významný vliv na národní ekonomický výhled, ale silná většina účastníků se obává dopadů odvetných obchodních akcí jiných zemí na americkou ekonomiku, stejně jako dalších nejistot souvisejících s obchodní politikou,“ uvedl New York Times.
Zlato brzy najde podporu
„Vzhledem ke geopolitickým rizikům, nejistotě vztahů mezi USA a Ruskem a přetrvávajícím obavám z obchodních válek bude zlato, které je často populární v době finanční nejistoty, pravděpodobně i nadále podporováno,“ píše Scrap Register.
„Předchozí odpor na ceně kolem 1340 dolarů by se mohl proměnit v dynamickou podporu, která by mohla vést ke zhodnocení zlata zpět na 1360 dolarů,“ doplnil Otunuga, který v případě medvědího (poklesového) trendu vidí dno přinejhorším na 1324 dolarech za unci.
(rek)