
Vývoz zlata do Hongkongu ovšem není jediným americkým exportem nejvzácnějšího kovu. Celkový vývoz zlata z USA vzrostl o 40 % z lednových 36,1 tuny na únorových na 50,4 tuny. Nejvýznamnějšími odběrateli amerického zlata kromě Hongkongu byly Velká Británie (12,1 tuny) a Švýcarsko (11,7 tuny).
Vzestup zájmu Číny o americké zlato vidíme i ve statistice USGS: V lednu činily vývozy amerického zlata do Hongkongu míň než polovinu únorového množství – 7,2 tuny. Navíc to dokládají další čísla: celkové vývozy amerického zlata do Hongkongu činily od července 2017 do ledna 2018 jen 25 tun.
Nová destinace: Hongkong
Velký nárůst poptávky po zlatě v Hongkongu spotřeboval téměř veškerou americkou těžbu. Většina dodávek byla získána z Nevady (11,4 tuny), Aljašky (1,9 tuny), zbytek z různých států (2,4 tuny). Z celkové americké těžby zlata v roce 2017 ve výši 230 tun pochází z Nevady 167 tun.
Podle USGS celkové dodávky zlata z dolů v USA za leden a únor činily 33,7 mil tuny. Pokud připočítáme veškeré americké importy zlata a odečteme exporty, zaznamenaly Spojené státy v prvních dvou měsících roku čistý deficit 16,6 tuny.
Zlato proudí na východ
„Uvedená výše čistého schodku nevyjadřuje úroveň nabídky nebo poptávky po zlatě v USA. Domníváme se, že poptávka po americkém zlatu je vyšší než nabídka, takže čistý schodek je ve skutečnosti ještě vyšší,“ poznamenává server Investing.com, který informaci přinesl.
„Bez ohledu na to zda americké zlato kromě kromě Číny směřuje hlavně do Spojeného království a Švýcarska, v únoru to bylo téměř 24 tun, stejně velké procento tohoto zlata nakonec skončí v Číně, v Indii a jihovýchodní Asii,“ dodává server.
(rek)