
„Jejich cílem bylo zničit venezuelskou měnu,“ zdůvodnil krok vlády generální prokurátor Tarek William Saab. Podle něj vedení banky spolupracovalo s mafiemi, které obchodují s místní měnou bolívar na černém trhu, a spekulovalo se směnným kurzem dolaru. V zemi platí systém několika kurzů, který oficiálně stanovuje vláda.
Venezuela je už několik let v hluboké ekonomické krizi, za níž podle vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura stojí „špinavá ekonomická válka“ nepřátel režimu. Opozice a ekonomičtí experti viní z krize řízenou socialistickou politiku vlády. V zemi roste inflace, která letos podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) dosáhne asi 13 800 procent.
Vláda má rovněž devizový monopol, takže podnikatelé mají omezený přístup k dolarům. Proto je musí získávat na černém trhu, aby měli za co nakupovat zboží ze zahraničí. I proto je ve Venezuele nedostatek potravin a základního zboží.
Osm milionů klientů
Vedení banky Banesco převzala nyní náměstkyně ministra financí Yomana Koteichova, která klienty i akcionáře ubezpečila, že „jejich práva nebudou nijak omezena“. Podle serveru BBC Mundo ale panují obavy, že převzetí nebude trvat jen 90 dní, jak tvrdí vláda. Loni v prosinci pohrozil místopředseda vládní socialistické strany Diosdado Cabello znárodněním této soukromé banky, v níž má stát pouze asi dvouprocentní účast. Banka má podle jejího šéfa Escoteta osm milionů klientů.
Zásah proti bance Banesco je součástí operace, kterou vláda zahájila v polovině minulého měsíce proti údajným směnárenským mafiím. Od té doby zatkla na 134 lidí a zmrazila na 1380 účtů, z toho asi tisícovku v bance Banesco.
(ČTK)