
Podle informací Bloombergu podkopává současná nejistota ohledně cen nemovitostí důvěru kupujících, kteří při pohledu na pokles cen raději vyčkávají a zvažují své možnosti.
Za posledních 40 let ceny ostrovních nemovitostí povětšinou rostly. Nyní poptávku nahlodává pokračující jednání o brexitu a celosvětové utahování politiky levných peněz, které dříve do stabilní Velké Británie a na exkluzivní londýnský trh vábilo movité kupce ze zahraničí.
Právě zahraniční kupci představují v londýnském centru víc než polovinu a širším centru pak zhruba třetinu všech kupujících. S tím je však nyní nejspíš konec.
Příležitosti jinde
V souvislosti s pokračujícím růstem výnosů amerických státních dluhopisů nad 3 % se investorům navíc otevírají ziskovější investice jinde. Při klesajícím trendu cen tak relativní zajímavost londýnských nemovitostí ztrácí a to zejména pro tuto významnou skupinu zahraničních kupců.
Už nyní, po osmi letech růstu, klesly podle posledních údajů z března ceny nemovitostí v Londýně o 0,7 % po únorovém poklesu o 0,1 %. Prodlužuje se navíc doba, po kterou je nutné nemovitost nabízet zájemcům, než dojde k samotnému prodeji.
„Párty na londýnském trhu nemovitostí skončila a kocovina právě začíná,“ komentoval situaci pro Bloomberg Neal Hudson ze společnosti Residential Analysts a doplnil, že „nižší poptávka v souvislosti s brexitem a rostoucími úrokovými sazbami může nadále tlačit některé domácnosti a investory k prodeji.“
(ska)