
Jednoduše není matematicky možné, aby růst dluhu pokračoval stejným tempem, jež je mnohonásobně vyšší než růst HDP. V určitém okamžiku tato absurdní bublina praskne. Takže ti, kteří předpovídají mnoho let prosperity, prostě káží bludy, varuje Michael Snyder, autor čtyř knih (např. Začátek konce, Život, na kterém opravdu záleží) na autorském blogu The Economic Collapse.
Zadlužení spotřebitelů po odečtení hypoték dosáhne do konce roku čtyř bilionů dolarů. Korporátní dluh se od poslední finanční krize zdvojnásobil. Tisíce společností jsou na něm natolik závislé, že dokonce i mírný ekonomický pokles by je mohl zcela zlikvidovat.
Dluhy, dluhy, dluhy
Úroveň zadlužení jednotlivých států a lokálních samospráv je také rekordně vysoká, nikdo se o to ale nezajímá. Největším pachatelem je samozřejmě federální vláda. Do státního dluhu přidáváme bilion dolarů ročně od chvíle, kdy Barack Obama vstoupil do Bílého domu. Banka Goldman Sachs předpokládá, že do roku 2028 tempo růstu zadlužování překročí dva biliony dolarů.
Ať už se to stane příští měsíc, příští rok nebo za pět let, je nevyhnutelné, že narazíme do zdi finanční reality. Prozatím jediný způsob, jak si můžeme dál vychutnávat naši současnou životní úroveň poháněnou dluhem, je nafukování dluhové bubliny exponenciálním tempem. Až večírek skončí, zažijeme největší dluhovou krizi v historii, prorokuje Snyder.
Soudný den
Dnes průměrná americká domácnost dluží téměř 140 000 dolarů, což je víc než dvojnásobek mediánu příjmu domácností. A kdybychom zahrnuli podíl jednotlivých domácností na zadlužení firem, na dluzích místní samosprávy, státu a federálnímu zadlužení, bylo by toto číslo mnohonásobně vyšší.
Celý tento dluh nebude nikdy splacen. Nakonec přijde den, kdy se systém pod takovou váhou dluhu úplně zhroutí. A většina Američanů si vůbec neuvědomuje, že se den zúčtování rychle blíží. Jsme doslova na cestě k národní sebevraždě, uzavírá Snyder.
(rek)