
Po riziku státních i mezinárodních regulací se makroekonomický vývoj podle průzkumu stal druhou největší hrozbou. V roce 2017 zaujímal až třetí místo. „Důvodem obav je potenciální existenční dopad na podnikání firem, zejména v podobě nových obchodních dohod a bariér. Aktuálně jde o uložení sazeb na dovoz kovů do USA, plánovaná protiopatření EU nebo opětovné projednávání obchodních ujednání s Velkou Británii, která EU opouští,“ uvedl Lukáš Hendrych ze společnosti BDO. Tato opatření mohou mít vliv jak na další obchodní dohody, tak na kvalitu průmyslových odvětví či ekonomiku celých států.
Schopnost vzdorovat rizikovým faktorům, jako je právě nepříznivý makroekonomický vývoj, nyní udává 28 procent dotázaných firem. Teprve ve fázi příprav na budoucí rizika se nachází 56 procent společností, zatímco 16 procent dokonce nemá žádnou strategii. Ta by podle průzkumu měla spočívat v technologických inovacích.
Poradenská společnost BDO má 1401 kanceláří ve 158 zemích světa, zaměstnává více než 73 tisíc osob. Založena byla v roce 1963, v ČR působí od roku 1991, zaměstnává zde zhruba 300 lidí.
(ČTK)