
„Investoři upřednostňují americké státní dluhopisy, což je následkem posilujícího dolaru,“ pravil v rozhovoru pro TV Bloomberg. „Ale síla peněz je poměrná, nikoliv absolutní, a ohromná víra, kterou globální spořitelé vložili do americké měny, jde pravděpodobně špatným směrem.“
„Dřív se investoři dívali na mnohem širší koš měn, když zvažovali užitečnost zlata,“ uvedl Rick Rule, který se na trhu pohybuje čtyři desetiletí. „Zdá se, že dolar skutečně získal hegemonii, a důsledkem toho je, že zlato v boji s ním ztrácí. Nemyslím si však, že to bude dál pokračovat, jen nedokážu říct, kdy to skončí.“
Cena vzácného kovu je nyní nejnižší od ledna 2017. Zlato pět měsíců v řadě ztrácelo, protože investoři uprostřed obchodního napětí, turbulencí na rozvíjejících se trzích a turecké finanční krize uprchli k dolaru. Také kroky americké centrální banky jsou zálivkou pro vzkvétající americké akcie.
Vzácný kov může být znovu přitažlivý, jakmile se investoři začnou dívat dál než jen na relativní sílu americké ekonomiky. A když začnou zvažovat, zda chtějí být věřiteli ekonomiky s katastrofální rozvahou, připomíná šéf americké afilace firmy Sprott Rule.
Co bude dál?
Americký vládní dluh se od roku 2007 více než ztrojnásobil, zatímco snížení daní a nové federální výdaje zvyšují rozpočtový schodek, který podle rozpočtového úřadu Kongresu v roce 2020 dosáhne jednoho bilionu dolarů. Centrální banka tlakem na inflaci umazává své dluhy, a tak prodej státních cenných papírů a dluhopisů dosáhl úrovně naposledy zaznamenané během recese v roce 2009.
Rule v TV Bloomberg řekl, že v osobním portfoliu drží fyzické zlato jako formu pojištění. Stále vidí zlato dosahující ceny 1400 dolarů za unci, což je úroveň, kterou už letos předpovídal, ale stejně jako tehdy, se zdržel časového rámce.
(rek)