
„Pro plyn od Gazpromu teď na evropském trhu neexistuje žádná konkurence,“ uvedla divize Gazprom Export. „Naše rekordní dodávky to ukazují lépe než slova. V první polovině roku 2018 se (dodávky) zvyšovaly, ačkoli spotřeba poněkud klesla“, dodala divize v komentářích zaslaných agentuře Reuters elektronickou poštou.
Dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států do Evropy by podle divize mohly pro exportní plány Gazpromu představovat hrozbu jen v případě, že by se marže na evropském trhu dostaly na úrovně, které jsou nyní obvyklé na asijských trzích.
Evropská komise se v květnu s Gazpromem dohodla na vyřešení sporu ohledně zneužívání dominantního postavení. Komise uložila firmě řadu povinností, které mají rozptýlit obavy z narušování hospodářské soutěže a umožnit volný tok zemního plynu za konkurenční ceny na trzích ve střední a východní Evropě. Gazprom se díky dohodě o změně podnikatelských praktik vyhnul pokutě, která mohla činit až deset procent jeho ročních tržeb. Spor se táhnul zhruba sedm let.
Generální ředitel Gazpromu Alexej Miller koncem června předpověděl, že Gazprom v letošním roce opět dodá do Evropy a Turecka rekordní objem plynu. Uvedl také, že LNG ze Spojených států nebude v Evropě konkurenceschopný kvůli vysokým nákladům na produkci a přepravu.
Gazpromu se v poslední době daří zvyšovat podíl na evropském trhu, a to navzdory snaze Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu. Dodávky ruského plynu se výrazně zpolitizovaly po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny. Rusko se nyní snaží posílit svůj vliv v oblasti dodávek energií v Evropě výstavbou nových plynovodů, které obcházejí Ukrajinu.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.
(ČTK)