
Vision Fund je největším technologickým investičním nástrojem na světě a představuje jen jednu z řady dohod, kterou šéf skupiny SoftBank Masajoši Son uzavřel se saúdskou vládou.
Saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží zmizel začátkem října, když si šel na saúdský konzulát v Istanbulu vyřídit dokumenty. Ankara tvrdí, že novinář byl na konzulátu zavražděn, což Rijád popírá.
Podle něj Chášakdží z budovy konzulátu odešel. Ankara ale postupně předkládá důkazy, kvůli nimž je Rijád pod stále silnějším mezinárodním tlakem. Tvrdou odvetu v případě, že se podezření potvrdí, slíbil také americký prezident Donald Trump.
Řada aktérů už také zrušila účast na připravované investiční konferenci v Rijádu, kterou hostí korunní princ Muhammad bin Salmán a které se kvůli jejímu významu říká pouštní Davos. Mluvčí SoftBank odmítl sdělit, zda se její představitelé konference zúčastní.
Psychologické faktory?
Podle některých analytiků je výprodej akcií SoftBank podmíněn psychologickými faktory a nikoli hospodařením skupiny. Akcie nakonec na burze v Tokiu odepsaly 7,3 procenta.
SoftBank, která buduje svůj globální vliv prostřednictvím technologických investic, založila Vision Fund loni. Získala pro něj 93 miliard dolarů, z toho 45 miliard ze Saúdské Arábie. Vztahy se Saúdy ale technologický rámec překračují. SoftBank a Saúdská Arábie v březnu uvedly, že vybudují největší projekt na výrobu energie ze solárních zdrojů na světě.
Království také jmenovalo Masajošiho Sona poradcem pro plánovanou technologickou zónu NEOM a loni v říjnu uvedlo, že zvažuje prodat velký podíl ve společnosti Saudi Electricity fondu Vision Fund.
(ČTK)