
Zatímco trhy se už začínají vzpamatovávat a znovu získávají některé ze svých ztrát, World Gold Council, organizace nejvýznamnějších těžařů zlata, vydala prohlášení, že předchozí nečekaný propad akcií jen zdůraznil význam držení zlata v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, což nepřehlédl americký server Scrap Register.
V polovině minulého týdne akcie začaly ztrácet. Zpočátku se cena zlata příliš neměnila, ale jakmile si trh uvědomil, že nejde o krátkodobý výkyv, ale možná o systematický propad, zájem o zlato raketově stoupl. Žlutý kov opět zafungoval jako letenka do bezpečí. „Zlato zafungovalo jako klíčový majetek na trhu,“ uvedl Scrap Register.
Zlato, jehož cena se od dubna snížila o 11 procent, po pár dnech ztrácelo už jen procent sedm. Poklesu ceny zlata hodně napomohly americké trhy, kde dolar – který historicky posiluje, když jde zlato dolů a naopak – od začátku druhého čtvrtletí posílil o sedm procent.
Navíc pozice futures (objednávek na nákup zlata v dalších měsících) v rámci newyorské burzy COMEX – největšího a nejlikvidnějšího trhu se zlatými futures na světě – zaznamenala rekordní množství krátkých umístění. Tedy málo víry v růst ceny zlata.
Důvody pro růst ceny zlata
Jak však MMF uvedl ve své zprávě o globální finanční stabilitě, zvýšení běžně používaných ukazatelů rizika jen zdůrazňuje význam začlenění zlata do portfolia jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém horizontu, a to z taktického i strategického hlediska.
Podle MMF totiž existují jasné důvody, proč cena zlata začala stoupat: Celosvětové hospodářské oživení je nerovnoměrné a ubližuje rozvíjejícím se zemím. Trh podlehl uspokojení a zpochybňuje likviditu. Tržní ocenění je na extrémních úrovních. Zadlužení celosvětově roste a zvýšené zpřísňování měnové politiky (zvyšování úroků) může poškodit trhy.
„Všechny tyto faktory, ať už jednotlivě nebo v kombinaci, by mohly být katalyzátory rizikového prostředí, které by mohlo zlato posílit,“ cituje ze zprávy MMF Scrap Register.
(rek)