
Jak jsme včera informovali, specialista JPMorgan na obchody se vzácnými kovy John Edmonds přiznal, že od roku 2009 do roku 2015 v kooperaci s dalšími obchodníky JPMorgan manipuloval s cenami zlata, stříbra, platiny a palladia na obchodní i komoditní burze v New Yorku.
On a jeho spolupracovníci zadávali objednávky na termínované nákupy drahých kovů s úmyslem zrušit příkazy těsně před jejich realizací (spoofing). Tím ovlivňovali ceny drahých kovů v obou směrech na úkor ostatních účastníků trhu.
Při burzovních operacích s průmyslovými a drahými kovy patří JPMorgan k největším světovým hráčům. Tipples se o vedení těchto operací dělí s Mikeem Nowakem.
Ten se z New Yorku stará o obchodování, zatímco Tipples má v Londýně ve správě logistiku, zúčtování a financování obchodů s kovy.
Došlo i na šéfy?
Tipples do JPMorgan nastoupil v roce 2010, když americká banka koupila segment obchodu s komoditami od RBS Sempra. Je členem představenstva London Bullion Market Association a jedné z komisí kovové burzy London Metal Exchange.
John Edmonds jako spolupracující obviněný přiznal, že se nezákonné obchodní strategii naučil od výše postavených obchodníků v bance a osobně ji použil nejméně stokrát s vědomím a souhlasem svých přímých nadřízených. Zdá se, že právě Tipples mohl být jedním z nich.
Bankovní dům JPMorgan i Sid Tipples odmítli důvod rezignace pro agenturu Reuters komentovat.
(rek)