
Dohodu, kterou připravili vyjednavači Británie a Evropské unie, Mayová v emotivním projevu v Dolní sněmovně označila za tu nejlepší, jaká mohla být dojednána. Zdůraznila přitom, že návrh podpořený ve středu jejím kabinetem je stále jen návrhem, nikoli konečnou verzí.
Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU.
Britský kabinet ve středu dal dokumentu zelenou po zhruba pětihodinové mimořádné schůzi, před níž média spekulovala o rezignaci řady ministrů. Ty nakonec přišly dnes, když oznámil odchod z vlády ministr pro brexit Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. „Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU,“ napsal Raab na twitter.
Opozice: Vláda nemá autoritu
Opoziční labouristé v reakci uvedli, že konzervativní vláda už nemá žádnou autoritu a hroutí se Britům před očima. Rezignaci dnes oznámili i dva níže postavení členové vlády a britští novináři na twitteru jmenují další potenciální kandidáty na odchod. „Tohle není dohoda, kterou jste národu slibovali,“ prohlásil ve sněmovně lídr labouristů Jeremy Corbyn.
Nespokojenost vyjadřují i zástupci Severoirské unionistické strany (DUP), o jejíž podporu se menšinová vláda konzervativců v britském parlamentu opírá. Poslanec Jim Shannon řekl, že jeho strana bude rozhodně hlasovat proti dohodě a že DUP se cítí zrazena. Vedení strany se ve středu večer sešlo s Mayovou a oficiálně zatím stanovisko k dohodě nevyjádřilo.
Místopředseda DUP Nigel Dodds nicméně ve sněmovně Mayovou obvinil, že porušila sliby učiněné svým severoirským partnerům, když podpořila dohodu, která může rozbít Spojené království. Odkazoval tím na protokol o Irsku a Severním Irsku, který byl do rozvodové smlouvy přidán ve snaze zachovat hladký režim na irské hranici. DUP vadí, že záložní opatření by v případě uplatnění zavedlo rozdílná pravidla pro Severní Irsko od zbytku Británie.
Summit EU k brexitu
Souběžně s bouřlivým vývojem v Londýně oznámil předseda Evropské rady Tusk, že v neděli 25. listopadu se uskuteční mimořádný summit EU k brexitu. Šéfové států a vlád unijních zemí by na této schůzce měli „finalizovat a formalizovat“ text dohody o britském odchodu z Unie. Podle Tuska návrh plní cíle, které si před jednáním s Británií stanovilo ostatních 27 unijních zemí. Zároveň podle něj omezí škody doprovázející britský odchod z bloku.
Britská libra po oznámení rezignace ministra pro brexit začala prudce klesat vůči euru i dolaru. Obchodování v Asii přitom zahájila růstem vůči dolaru v reakci na zprávy, že Mayová získala podporu svých ministrů pro připravený text dohody o odchodu Británie z evropského bloku.
Britský tisk se v dnešních komentářích shoduje v názoru, že budoucnost brexitové dohody i osud premiérky jsou nejisté. Deník Daily Mail tvrdí, že rebelové v Konzervativní straně hrozí Mayové v nadcházejících dnech pučem.
(ČTK)