
„Nebudu se zasazovat o setrvání v EU, ale pokud byste mi dali na vybranou mezi touto dohodou a členstvím v EU… ano, myslím, že by to bylo ještě horší (než setrvání v EU),“ řekl Raab s odkazem na předběžný text dohody o brexitu.
Podle Raaba je téměř jisté, že parlament v prosinci při hlasování dohodu odmítne. „A pak myslím budeme muset přijít s nějakými alternativami,“ dodal.
Svou rezignaci na funkci ministra pro brexit Raab minulý týden zdůvodnil především nesouhlasem s ujednání kolem Severního Irska, které podle něj „představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království“.
Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období začala platit proto, aby mezi Severním Irskem a Irskou republikou nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě má mít EU. Dnes řekl, že by Londýn musel Bruselu „podlézat“, aby stav vzniklý po aktivaci pojistky ukončil.
V neděli se kvůli brexitu sejdou prezidenti a premiéři EU na mimořádném summitu v Bruselu, na kterém by měli s vyjednaným textem vyjádřit souhlas. Na poslední chvíli se ovšem objevily námitky Španělska. Premiér Pedro Sánchez varoval, že Madrid nepodpoří dohodu, pokud nebude upravena pasáž o Gibraltaru. Trvá na tom, že musí jasně obsahovat zmínku, že budoucnost tohoto území je bilaterální záležitostí mezi Británií a Španělskem. Mluvčí britské vlády dnes ovšem zdůraznil, že kabinet premiérky Mayové neplánuje dohodu o odchodu Británie z EU znovu otevírat.
(ČTK)