
Zlato se stabilizovalo na úrovni 1247 dolarů za troyskou unci, když si sáhlo i na cenu 1250,55 dolaru, což se naposledy přihodilo 11. července. Opce na nákup zlata na americké burze už se dokonce prodaly i za 1254,60 dolaru za unci.
Rostoucí zájem o investice do zlata potvrzuje i SPDR Gold Trust, největší světový fond s cennými papíry zajištěnými zlatem, jenž zvýšil množství fyzického zlata ve svém držení na 759,73 tuny.
Také akcie pokračovaly v propadu z obav ohledně dalšího vývoje obchodních vztahů mezi USA a Čínou. Reuters to dokumentuje na ultimativním prohlášení amerického obchodního vyjednavače Roberta Lighthizera, který uvedl, že obchodní jednání mezi USA a Čínou musí dosáhnout úspěšného konce do 1. března, nebo budou zavedena další dovozní cla.
K tomu Čína oznámila daleko slabší listopadový vývoz a dovoz, než se čekalo, a nižší celosvětovou i domácí poptávku po jejím zboží. To zvyšuje možnost, že čínská administrativa přijme některá opatření, aby zmírnila tempo poklesu.
Dalším z důvodů růstu ceny zlata je oslabení dolaru proti euru i jenu, navzdory tomu, že japonská ekonomika ohlásila nejhorší výsledky za čtyři čtvrtletí.
Americké důvody
V listopadu se počet nových pracovních míst o 155 tisíc zvýšil, zatímco ekonomové dotazovaní agenturou Reuters předpovídali zvýšení o 200 tisíc pracovních míst.
Také se již zdá jasnější, jak to bude s úrokovými sazbami v USA. Americká centrální banka stále častěji signalizuje změnu ve své měnové politice.
Jeden z bankéřů Fedu v pátek podpořil zvýšení úrokových sazeb v „krátkodobém horizontu“, ale zároveň potvrdil stále méně jistoty, jak to bude dál. To by znamenalo poslední zvýšení základních úrokových sazeb v prosinci a další pokračování už jen s otazníkem.
Nemluvě o tom, že je tu rozdělaný brexit Theresy Mayové, na niž poslanci tlačí, aby se vrátila do Bruselu a požádala o lepší nabídku.
(rek)