
Centrální banka podle jeho názoru už nemusí kvůli mírnější inflaci v prosinci zvýšit úrokové sazby. „Výroky činitelů centrální banky se shodují v tom, že míra inflace se reálně snižuje,“ uvedl Kudlow.
„Zdá se mi, že bankéři Fedu signalizují další zvýšení úrokových sazeb ve druhé polovině tohoto měsíce a pak už s tím na nějakou delší dobu přestanou. Možné je i to, že s tím přestanou už v prosinci a úrokové sazby se nezmění,“ spekuluje Kudlow.
Předseda Fedu Jerome Powell v listopadu prohlásil, že „úrokové sazby jsou podle historických norem stále nízké a zůstávají těsně pod odhady úrovně, která by byla pro ekonomiku neutrální“. Jak interpretovat ono slůvko „těsně“?
Buď je šance na zvýšení úrokových sazeb v prosinci výrazně snížená, nebo je pokračování cyklu zvyšování úrokových sazeb jako celku prozatím u konce.
Reálné úroky nic nevynášejí
Původně Fed počítal s tím, že bude možné zvýšit krátkodobou úrokovou sazbu na 3,4 procenta do roku 2020, což by znamenalo zvýšení o 0,25 procenta v prosinci, stejná tři zvýšení sazeb v roce 2019 a konečné zvýšení v roce 2020.
„Vezmeme-li v úvahu, že to již neplatí, šance na návrat ke kladným reálným úrokovým sazbám je opravdu poměrně malá. Za takových podmínek může hospodářská expanze ještě pokračovat a ceny aktiv mohou zůstat vysoko. Nicméně zranitelnost finanční a hospodářské struktury se nepochybně zvýší,“ uvádí ve své analýze německá společnost obchodující se zlatem Degussa.
Úroky versus zlato
Z pokračování nízkého úrokového režimu by měla mít prospěch cena zlata, zejména pokud reálné úrokové sazby zůstanou negativní. „Navíc nulové, nebo záporné úrokové sazby pravděpodobně budou i nadále podporovat inflační růst úvěrů a peněz,“ dodává Degussa.
Zlato, které má proto značný vzestupný potenciál, lze považovat za dobré pojištění portfolia, zejména tehdy, když důvěra investorů v politiku centrální banky začíná klesat. Navíc je zlato v běžných cenách stále levné, připomíná ve svém pravidelném tržním reportu Degussa.
(rek)