
Mezi členy asociace ABSL patří společnosti, které v ČR provozují centra sdílených podnikových služeb, působí v oblasti outsourcingu podnikových procesů či informačních technologií. V Česku funguje přes 150 těchto center, která centrálně přebírají některé činnosti mateřských firem. Jde třeba o účetnictví, IT, nákup a lidské zdroje.
Podle Appletona ABSL velmi vítá nabídku učiněnou českou vládou ohledně podpory práv Britů pracujících v ČR a podporuje potřebu reciproční dohody na ochranu Čechů, kteří se rozhodli budovat svou kariéru a žít ve Velké Británii. Dopady tvrdého brexitu by se podle něj projevily nejdříve v transportu a logistice a v obchodě. „Doufáme, že se všem potenciálně riskantním, ba dokonce katastrofickým důsledkům bude možné vyhnout, a že v následujících týdnech bude dosaženo jemnějších rezolucí,“ dodal.
Komplikace v logistice, obchodu i zaměstnanosti
„Tvrdý brexit by mimo jiné znamenal zavedení hraničních kontrol, cel a v důsledku i pokles vzájemného obchodu, zvýšení cen v britských obchodech, růst nezaměstnanosti a spoustu dalších negativ,“ upozornil partner v oddělení daňových a právních služeb PwC ČR Martin Diviš.
Největší dopad na ceny obchodovaných produktů lze podle něho očekávat u osobních automobilů, kde se průměrné clo pohybuje kolem deseti procent. Druhým nejsilnějším odvětvím je strojírenství, konkrétně dovozci a vývozci reaktorů, kotlů a mechanických přístrojů s nejčastějším clem 5,5 procenta. Třetí nejobjemnější oblast je elektronika, u které je nejčastější sazba cla pohybuje okolo šesti procent.
Řadě firem přitom podle Diviše mohou hrozit komplikace v logistice, tedy zpožďování dodávek, budou muset vynakládat dodatečné peníze na předzásobení, dodatečné skladovací plochy nebo na zvýšenou administrativu v důsledku nárůstu celní agendy. „Některé firmy se budou muset nově registrovat k DPH v Británii nebo v ČR. Dopady těchto faktorů záleží na individuálním nastavení fakturačních toků a logistických procesů jednotlivých firem,“ poznamenal Diviš.
O zrychleném schvalování vládního návrhu zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v Česku v případě odchodu Velké Británie z EU bez dohody, bude ve čtvrtek dopoledne na ministerstvu vnitra jednat vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se zástupci všech sněmovních stran. Část z nich před schůzkou uvedla, že vládní návrh podpoří. Přejí si, aby podobná pravidla pro Čechy žijící v Británii přijali tamní zákonodárci.
Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire upozornil na to, že nejhorší scénáře v případě tvrdého brexitu mluví až o ztrátě 50.000 míst v Česku. Brexit může mít podle něj špatný vliv na profese ve firmách, které exportují do Velké Británie.
(ČTK)