
To všechno jsou argumenty pro růst ceny zlata v analýze jedné z největších světových rafinerií zlata a dalších vzácných kovů Heraeus. A nejsou jediné.
„Také nákupy centrálních bank podpoří. Během roku 2018 došlo k nejvyšší úrovni nákupů od roku 1971, kdy byla zrušena konvertibilita dolaru. Protože zlato nenese riziko, budou centrální banky pravděpodobně pokračovat v přidávání zlata do svých rezerv i v letošním roce,“ pokračuje analýza německého zpracovatele vzácných kovů.
Cena zlata bude ovlivněna pozitivními reálnými výnosy úrokových sazeb a zpomalením inflace. Rostoucí výnosy dluhopisů v USA s vyšší výnosností poskytnou investorům alternativu k zlatu.
„Inflační očekávání v poslední době prudce pokleslo, takže reálná úroková míra se mění pozitivně, což je méně výhodné pro zlato. V Evropě a Japonsku ale sazby a výnosy dluhopisů zůstávají velmi nízké.“
Sentiment se posunul proti dalšímu zvyšování úrokové sazby v USA. To znamená slabší dolar, což je pro zlato naopak pozitivní. „Reakce trhů se však zdá přehnaná, jak v negativním, tak i v pozitivním pohledu na hospodářství USA. Údaje o trhu práce v USA jsou dobré, mzdy stoupají. Ačkoli je vyšší inflace, nemusí to nutně centrální bance zabránit v dalším zvýšení sazeb.“ Heraeus ale jedno zvýšení předpokládá.
Co zlatu pomůže
Evropská centrální banka skončila s nákupy aktiv, ale není v žádném spěchu se zvyšováním úroků, neboť ekonomický růst v eurozóně zpomaluje, uvádí Heraeus.
„Zlato by se mohlo snažit o další vzestup až později v letošním roce. Krátkodobě má zlato vzestupnou dynamiku díky sezónně silnému období. Další tržní turbulence a konfrontační politika USA by tudíž mohly držet zlato v přízni investorů.“
Konkrétně u ceny zlata firma očekává, že se bude pohybovat v rozmezí od 1225 dolarů po 1450 dolarů za troyskou unci s výhledem na další zdražení, ačkoli bezpochyby nějaké výkyvy přijdou.
(rek)