
Kabinet prezidenta Martina Vizcarra v oblasti Madre de Dios vyhlásil stav nouze a pozastavil občanské svobody. Stav nouze byl vyhlášen na dva měsíce, ale na území má hlídkovat 300 vojáků po dobu šesti měsíců.
Jde o region s deštnými pralesy, který je znám svou biodiverzitou, lesy bohatými na uhlík i domorodými kmeny, které se vyhýbají kontaktu s civilizací.
„Pokud bude pokus úspěšný, bude to poprvé, kdy se Peru podaří zastavit ilegální těžbu. Ta uvolňuje do životního prostředí tuny rtuti a vede k prostituci a dětské práci v táborech zlatokopů. Předchozí vlády, které vyslaly jednotky k ničení ilegálních dolů, jejich expanzi do přírodní rezervace nedokázaly zastavit,“ informuje agentura Reuters.
Dekáda ničení pralesa
Zákrok bezpečnostních sil by mohl mít vliv i na dodávky zlata z Peru, světového výrobce č. 6, protože nelegální zlaté rudy se prostřednictvím nastrčených společností dostávají do legálního dodavatelského řetězce. „V každém městě jsou malé obchody, které od horníků zlato kupují. Trvá to už deset let,“ řekl Reuters Luis Fernandez, ekologický odborník z Wake Forest University.
Ilegální zlatá horečka v Madre de Dios zaměřená na těžbu zlata z nánosových ložisek v řekách, byla přiživována vysokými cenami zlata v průběhu finanční krize 2009–2010. Ekologové tvrdí, že zločinecké skupiny v regionu jsou nyní organizovanější a násilnější. Často se o záměrech vlády dozvědí předem, což jim dovoluje stáhnout se předtím, než přijdou vojáci. A jakmile bezpečnostní síly odejdou, vracejí se na místo.
(rek)