
„Zlato bylo odváženo ve vládních vozidlech od středy do pátku minulého týdne, kdy v bance nebyl přítomen žádný člen regulérní bankovní stráže,“ řekl poslanec Angel Alvarado a potvrdily to i tři zdroje blízké vládě.
„Chtějí zlato ilegálně prodat v zahraničí,“ dodal Alvarado v rozhovoru. Centrální banka na žádosti Reuters o příslušný komentář neodpověděla.
Alvarado a vládní zdroje, které promluvily pod podmínkou anonymity, ale nevědí, kam centrální banka zlato poslala. Jisté je pouze to, že operace proběhla v době, kdy byl guvernér centrální banky Calixto Ortega v zahraničí.
Zlato za potraviny
V roce 2018 bylo podle tureckých zdrojů zlato, včetně oficiálních 23 tun vytěženého ve Venezuele, přepraveno letadlem do Istanbulu. Centrální banka ho nakoupila od těžařů na jihu Venezuely a vyvezla do Turecka a dalších zemí za účelem financování nákupu základních potravin, kterých má země kritický nedostatek.
Dalších 20 tun zlata z devizových rezerv centrální banky bylo v roce 2018 rovněž použito k pořízení deviz na pokrytí zásobovacího deficitu. Podle oficiálních údajů centrální banky zbylo v rezervách 140 tun zlata, což je nejmíň za posledních 75 let.
Také Střední východ
Investiční firma Noor Capital z Abú Dhabí Reuters potvrdila, že 21. února koupila od Venezuelské centrální banky tři tuny zlata, ale další již kupovat nehodlá, dokud se situace ve Venezuele nezmění. Společnost Noor Capital uvedla, že její nákup byl v souladu s „mezinárodními standardy a platnými právními předpisy“ k tomuto datu.
Madurova vláda se rovněž snažila repatriovat asi 31 tun zlata uložených v Bank of England kvůli obavám, že by mohlo být zmraženo mezinárodními sankcemi. Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza během zasedání OSN v Ženevě dokonce otevřeně prohlásil, že Bank of England vládní majetek již zablokovala.
Rozpad hospodářství
Madurova vláda se uchýlila k prodeji zlata po propadu produkce ropy, který následoval po vyvlastnění těžebního a zpracovatelského průmyslu. To přineslo ekonomický kolaps na ropě životně závislé země, který ještě zhoršily sankce. Ty zasáhly příjmy státu a znesnadnily přístup k úvěrům.
Spojené státy, jež podpořily pokus opozičního vůdce Juana Guaida donutit Madura k odstoupení a vypsat nové volby, varovaly bankéře a další obchodníky, aby neobchodovali s venezuelským zlatem.
(rek)