
Důvody k tomu uvádí následující: stále nízká a dál klesající míra nezaměstnanosti v USA, která vyvolává obavy, že jde o zpožděnou reakci na ekonomický cyklus.
Globální příliv zlata do burzovních fondů, nízký evropský růst, negativní reálné úrokové sazby, které budou pravděpodobně dále zvyšovat nákupy zlata v Evropě.
Dále je to zvýšené geopolitické napětí, nižší tlak na měny rozvíjejících se zemí, který by měl pomoci udržet nákupy levnějšího zlata centrálními bankami na stejné úrovni jako v roce 2018.
K tomu se přidá slabší dolar a zrychlení růstu HDP, jež zvýší kupní sílu rozvíjejících se zemí k dolaru, a tudíž i poptávku po zlatě.
Tvůrce ceny
Je třeba dodat, že analýzy banky Goldman Sachs vycházejí především z technických dat. V oboru vzácných kovů banka patří k velkým hráčům trhu, kteří jsou schopni cenu zlata svými obchody a jinými prostředky ovlivnit. V roce 2016 za to dokonce zaplatila pokutu 120 milionů dolarů.
V minulém roce byla banka opět obviněna z manipulací s cenami zlata podobně jako JPMorgan Chase, u které se to ovšem povedlo prokázat a jejíž zaměstnance nyní čeká soud. Obě banky jsou však nejen lídry v oboru papírového zlata na Newyorské obchodní burze, ale i tvůrci ceny fyzického zlata v Londýně.
(rek)