
„Program Trend bude zaměřen na aplikačně orientovaný výzkum za využití progresivních technologií, jako jsou například nanotechnologie či umělá inteligence,“ uvedl už dříve náměstek pro řízení sekce digitalizace a inovací MPO Petr Očko. Podle ministerstva program umožní, aby jednotlivé projekty řešily podniky buď samostatně, nebo ve spolupráci s výzkumnými organizacemi – tedy vysokými školami, ústavy Akademie věd ČR a podobně.
První veřejná soutěž na výběr projektů do programu má být vyhlášena letos se zahájením poskytování podpory v příštím roce. Následně budou veřejné soutěže vyhlašovány každoročně v období 2020 až 2023 se zahajováním poskytování podpory v letech 2021 až 2024. „Předpokládaná délka trvání projektů v programu je maximálně 60 měsíců,“ uvedlo v materiálu pro vládu MPO.
Vláda letos v lednu schválila aktualizaci Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR, která má posílit výzkum a inovace pro potřeby českých firem. Aktualizovaný dokument nyní počítá s 247,98 miliardy korun, v roce 2016 to bylo 230,33 miliardy korun.
Strategie se zaměřuje například na vyšší inovační výkonnost firem, zvýšení kvality a ekonomických přínosů výzkumu či lepší dostupnost lidských zdrojů pro inovační podnikání, výzkum a vývoj. Další skupinu cílů představují národní domény specializace, mezi něž patří strojírenství, energetika, hutnictví nebo biotechnologie, nově pak průmyslová chemie a udržitelné stavebnictví.
(ČTK)