
„U bitcoinu se nic nezměnilo. Vývoj ceny bitcoinu je v podstatě čistě nahodilým jevem. Do budoucna jeho cena může stejně tak letět nahoru, jako padat ke dnu,“ řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Michal Brožka. Investice do bitcoinu není věc rozumu, je to podle něj spíš „srdcová záležitost“.
V horizontu dnů čeká analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal u kurzu bitcoinu pokračování růstu, ale pak podle něj přijde korekce v řádu stovek dolarů. V horizontu tří let čeká návrat směrem k tisíci dolarům za bitcoin. „V horizontu tří až pěti let předpokládá prosazení jiné kryptoměny, nezatížené tolika skandály,“ uvedl.
Nárůst bitcoinu v posledních dnech je prvním výraznějším růstem od listopadu minulého roku, připomněl analytik společnosti Starteepo Dušan Jilčík. V posledních týdnech se kurz stabilizoval okolo 4000 dolarů a dá se podle něj předpokládat, že se do bitcoinu vracejí kmenoví investoři, kteří čekali na nový podnět. „K rekordním růstům až na 20.000 dolarů je ale potřeba davové mánie, která se nebude v nejbližší době opakovat,“ odhadl.
Stojí za růstem žertík?
Bitcoin bude podle Jilčíka nadále velmi kolísavou záležitostí, kterou rádi vyhledávají spekulanti s menšími částkami. Mediální humbuk o opětovném růstu tak může bitcoinu zajistit růst ještě pár týdnů. Naopak jakýkoliv skandál typu vykradených účtů na neregulovaných bitcoinových burzách zapříčiní rychlé ochlazení zájmu o tuto digitální měnu, dodal.
Analytik Czech Fund Lukáš Kovanda doplnil, že důvodem strmého vzestupu bitcoinu byl pondělní aprílový žertík. „Na jednom z méně významných finančních zpravodajských serverů se objevila informace, že americká Komise pro burzy a cenné papíry schválila první burzovně obchodovatelný bitcoinový fond. Pokud by se tak stalo, bitcoin by se zpřístupnil masové investorské veřejnosti, což by podpořilo investice do něj, a tedy jeho cenu. Nic takového se ale zatím neděje. Šlo opravdu o aprílový žertík,“ uvedl Kovanda.
Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Mezi další digitální měny patří například litecoin, ethereum či XRP (Ripple).
(ČTK)