
Analytici očekávali zvýšení HDP jen o 6,3 procenta, což by byl nejpomalejší růst za posledních 27 let. Obchodní partneři Číny pozorně sledují známky hospodářského oživení v ovzduší obav ze zpomalení globálního růstu.
Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP podle očekávání zvýšil o 1,4 procenta. V období říjen až prosinec loňského roku stoupl o 1,5 procenta.
Průmyslová výroba v Číně minulý měsíc vzrostla meziročně o 8,5 procenta, což je nejrychlejší růst od července 2014. Další údaje ukázaly, že zrychlil také růst maloobchodních tržeb a investic. Maloobchodní tržby v březnu stouply o 8,7 procenta, hlavně díky poptávce po domácích spotřebičích, nábytku a stavebním materiálu. Investice do základního majetku vzrostly v prvním čtvrtletí o 6,3 procenta.
Nejnovější ukazatele jsou podle Reuters povzbudivé, ale podle analytiků je na konstatování o trvalém zlepšení příliš brzy. Mnozí očekávají oživení až v druhé polovině letošního roku.
„Myslíme si, že potřebujeme více důkazů, abychom mohli mluvit o plnohodnotném oživení čínské ekonomiky. Náš pohled na ekonomiku je stále obezřetný,“ uvedl ekonom firmy Natixis Ťien-Wej sü. „Myslíme si, že (silnější údaje, než se čekalo) trochu souvisejí se stimuly, ale nemůžeme jim přisoudit vše.“
Peking v letošním roce posílil fiskální stimulační opatření, aby podpořil ekonomický růst. Mimo jiné představil snížení daní v objemu miliard dolarů a nové výdaje za infrastrukturu. Čínské banky v prvním čtvrtletí půjčily rekordních 5,8 bilionu jüanů (19,7 bilionu Kč), což je více, než činí HDP Švýcarska.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že ekonomický růst Číny v letošním roce zpomalí na téměř 30leté minimum 6,2 procenta kvůli stagnaci poptávky doma a v zahraniční. Na ekonomickou aktivitu bude mít navzdory opatřením na podporu růstu negativní vliv také čínsko-americká obchodní válka. Cílem vlády je udržet v letošním roce růst v rozmezí šest až 6,5 procenta.
(ČTK)