
V EU se problém podle Reuters týká ústavů Barclays, Citigroup, HSBC, JPMorgan, Royal Bank of Scotland, UBS a jedné malé japonské banky. Podniky mohou dostat pokutu až do deseti procent jejich celkového ročního obratu. Za přiznání protiprávního jednání jim ale vyměřená pokuta může být o deset procent snížena.
Další banka, švýcarská Credit Suisse, už dříve prohlásila, že o pochybení nenalezla žádný důkaz. Proti pokutě tedy bojuje. Podle Reuters není jasné, zda bude EK s to tento případ dokončit včas tak, aby švýcarské bance uložila pokutu v následujících týdnech.
Vedle EK odmítly informaci komentovat i banky Barclays, Citigroup, JPMorgan, Royal Bank of Scotland a HSBC. Podle zdroje Reuters je možné, že EK nevydá verdikty o bankách v jeden den, ale rozhodování rozloží na několik týdnů.
Kvůli manipulaci s devizovými kurzy euro-dolar v období let 2007 až 2013 byly vloni ve Spojených státech pokutovány banky Barclays, BNP Paribas, Citigroup, JPMorgan, Royal Bank of Scotland a UBS. Celkem jim úřady vyměřily pokutu 2,8 miliardy dolarů (64,2 miliardy Kč). Podle zjištění amerických regulátorů byly machinace prováděny prostřednictvím chatovacích místností s takovými názvy, jako jsou Kartel, Mafie nebo Klub banditů.
(ČTK)