
Důvod, proč zlato tolik podražilo, vidí server GoldSeek.com ve zpomalování americké a světové ekonomiky a vysoké pravděpodobnosti návratu k uvolněným měnovým politikám centrálních bank. Geopolitické napětí na Blízkém východě také vede k vyšší poptávce po zlatu jako bezpečném útočišti.
„Obchodníci se zlatem se nyní zdráhají spekulovat na pokles jeho ceny kvůli rozsahu rizik. Pokud by nedošlo k žádnému pokroku v obchodním sporu USA s Čínou, nebo dokonce došlo k eskalaci napětí mezi Íránem a USA, zamířilo by zlato pravděpodobně ještě výš.“
Zlatá nálada se v minulém měsíci radikálně změnila a banky, hedgeové fondy i další mezinárodní instituce se o žlutý kov začaly mnohem víc zajímat. Pro rok 2019 i pro nadcházející roky revidují experti prognózy cen zlata výhradně směrem nahoru.
Švýcarská banka Credit Suisse a americký finanční dům Morgan Stanley jsou typickými příklady dvou institucí, které pro druhou polovinu letošního roku posílily svou víru ve výrazný zisk zlata. „Analytici Credit Suisse, stejně jako my, se domnívají, že se zlato dostane nad rekordní nominální hodnotu 1921 dolarů za unci,“ přidává se v komentáři GoldSeek.
„Vzhledem k velikosti základny, která se formovala šest let, máme dojem, že bychom mohli dokonce vidět opakování rekordní ceny zlata,“ uvedl globální šéf technické analýzy Credit Suisse David Sneddon.
Ta by podle něj mohla poskytnout platformu pro „významný a dlouhodobý růst ceny zlata“. „Souhlasíme s tímto pohledem a jsme opravdu optimističtí v názoru, že zlato bude v dlouhodobém horizontu stát víc než 3000 dolarů za troyskou unci (31,1 g),“ uzavírá GoldSeek.
(rek)