
Odborníci BDO poukazují na to, že investoři netrpí nedostatkem kapitálu, ale sužuje je nejistota. Tu přičítají zejména politickým faktorům, jako je nejasný brexit a obchodní válka USA a Číny. V České republice nebyl podle nich pokles fúzí a akvizic nijak výrazný, pozitivní trend táhne především generační výměna v podnicích.
V předchozích čtvrtletích se celosvětová hodnota uskutečněných fúzí a akvizic pohybovala na úrovni 190 miliard dolarů. Pokles na 130 miliard dolarů tak představuje propad o 31,5 procenta.
Silnější pokles zaznamenaly fúze a akvizice ve Spojeném království a Irsku. Kvůli perspektivě brexitu bez dohody se tamní trh v prvním čtvrtletí propadl o 35 procent. Nižší aktivitu způsobila podle BDO politická nestabilita, potenciální obchodní války a rozkolísané trhy.
„Je zřejmé, že peníze a kapitál mají investoři k dispozici. Zdrženlivost přičítáme zejména jejich nízké důvěře, kterou ovlivňují geopolitické faktory. Ty jsou ještě zesíleny globálním hospodářským ochlazením a všeobecným míněním, že se Severní Amerika brzy ocitne v recesi,“ komentoval útlum transakcí středních podniků partner BDO Petr Kymlička.
Pokles se nevyhnul ani transakcím v Česku, nebyl ale zdaleka tak razantní. „Počet uzavřených transakcí v prvním čtvrtletí je na podobné úrovni jako loni. Pozitivní trend fúzí a akvizic táhne zejména generační výměna v mnoha malých a středních podnicích. Opatrnost kupujících se odráží v nižších objemech peněz, které do investic vkládají. Největší aktivitu dlouhodobě pozorujeme ve zdravotnictví a v poslední době také v průmyslu, kde velký potenciál představují digitalizace, robotizace a automatizace,“ doplnil Kymlička.
(ČTK)