
Jakkoli jsou banky na brexit dobře připraveny, neznamená to, že ekonomika zůstane nezraněna, pokud Británie odejde 31. října z EU bez dohody, což je podle obou kandidátů na křeslo předsedy vlády možné. „Finanční stabilita není totéž co tržní stabilita,“ zdůraznil Carney na tiskové konferenci. Chaotický brexit výrazně ovlivní řadu aktiv, přitvrdí finanční podmínky pro britské domácnosti i podnikatele.
BoE už zaznamenala prudký pokles nákupů nemovitostí ze strany zahraničních investorů, přitom pro Británii je podle Carneyho zásadní, aby po brexitu zůstala atraktivní investiční destinací.
Kvůli obchodním třenicím Spojených států a Číny se zvýšila globální finanční rizika, v USA, kontinentální Evropě i v dalších oblastech stoupá počet těžce zadlužených firem. Britské banky jsou podle BoE na pokles připraveny lépe než za finanční krize 2008, kdy měly mnohem méně kapitálu a potřebovaly záchranná opatření v řádu miliard liber.
Aby se vyrovnaly s chaotickým brexitem i dalšími šoky, mají britské banky likvidní aktiva ve výši jednoho bilionu liber (28,43 bilionu Kč), napsala agentura Reuters.
(ČTK)