
V ekonomice je podle rady možné pozorovat protisměrný vývoj. Na jedné straně slábne poptávka ze zahraničí, což dopadá zejména na průmyslové podniky orientované na vývoz, na druhé straně však produkce firem uspokojujících domácí poptávku roste stále svižně, přičemž tyto podniky i nadále pociťují jako hlavní bariéru růstu nedostatek pracovní síly. Zpomalení v Německu se tak do české ekonomiky promítá zatím jen v omezené míře.
Významná část jednání rady se věnovala zahraničnímu vývoji. Členové diskutovali, zda lze z aktuálních pozorování vyčíst signály přicházející recese. Panovala shoda, že ačkoli se předstihové indikátory zhoršují, v reálných datech se to dosud výrazněji neprojevilo.
Bylo zmíněno, že z historického pohledu jsou epizody dočasného zpomalení ekonomického růstu v eurozóně poměrně časté a nejsou dobrým prediktorem hlubších recesí.
Nejistota ohledně vývoje kurzu koruny je podle členů rady nadále vysoká. Kurzový vývoj bude ovlivňován protichůdnými faktory a je otázkou, který z nich převáží. Pozorovanou odchylku kurzu koruny od prognózy ve druhém čtvrtletí si bankovní rada vysvětlovala z větší části posledním zahraničním ekonomickým vývojem a změnou jeho výhledu.
(ČTK)