
Americké dluhopisy nyní investorům vynášejí něco přes dvě procenta. Všiml si toho na svém webu německý týdeník Der Spiegel, který tento nový ekonomický fakt zdůvodňuje členstvím Řecka v eurozóně.
Výnos státních dluhopisů se vypočítává z nominálního úroku a aktuálního kurzu již vydaných cenných papírů, s nimiž se obchoduje na takzvaném sekundárním trhu. Jeho hodnota naznačuje, s jakou úrokovou mírou má emitent počítat, když si bude chtít půjčit další peníze. Obecně platí, že čím je dlužník důvěryhodnější, tím nižší je výnos.
Řecko těží z členství v evropské měnové unii, která se od svého založení zasazovala o to, aby se úroky členských zemí na kapitálovém trhu srovnaly. Když však řecká dluhová krize dosahovala vrcholu, vystřelily „rizikové prémie“ řeckých dluhopisů do výše, připomněl německý list.
Země od té doby prošla třemi záchrannými programy, půjčky poskytnuté mezinárodními věřiteli však doprovázely přísné podmínky. Poslední záchranný program pro Řecko skončil loni v srpnu, Atény jsou však nadále pod finančním dohledem věřitelů. Dluh Řecka dosáhl v prvním letošním čtvrtletí 181,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) země, což je nejvyšší úroveň v eurozóně.
(ČTK)